YENİ
 • BÖYLE BİR WEB SİTESİNE SİZ DE SAHİP OLMAK İSTERSENİZ, İLETİŞİM SAYFAMIZDAN BİZE ULAŞIN.
İtiraflar Sorular ve cevaplar Dert Ortağım

Aşk acısı kalp sağlığınızı etkiliyor

Bayanalem tarafından 6 Şubat 2016 tarihinde # İlişkiler kategorisinde paylaşıldı.
 • Aşk acısı kalp sağlığınızı etkiliyor
 • Kalp, aşkı hissettiğinde vücutta keyif ve mutluluk veren endorfin hormonu salgılanıyor. Kalp dahil tüm organlar bundan olumlu etkileniyor. Düşük sosyo-ekonomik düzey, sosyal destek eksikliği, iş stresi, aile yaşamında depresyon, anksiyete, düşmanlık ve D tipi kişilik; hem kalp-damar hastalığı (KDH) gelişme riskine, hem de mevcut olan KDH’nın klinik seyrinin kötüleşmesinde katkıda bulunur. Düşük eğitim düzeyi, düşük gelir, düşük statülü iş sahibi olma veya yoksul bir yerleşim bölgesinde yaşama şeklinde tanımlanan düşüksosyo-ekonomik düzeyin kadın ve erkeklerde hem tüm nedenli, hem de KDH’ya bağlı ölüm riskini arttırdığını gösteriyor.


  Kalp sağlığını olumsuz etkiliyor

  Sosyal izolasyon ve sosyal destek eksikliği, başkalarından izole veya bağlantısı olmayan kişilerin zamanından önce KDH’dan ölme riski taşıyor. İş ve aile yaşamında yüksek psikolojik talepler ve iş gerginliğine bağlı stresin erkeklerde KDH gelişimi için bir risk faktörü olduğuna dair kanıtlar mevcut. Kadınlar ile ilgili çalışmalar daha az olmasına karşın, aile yaşamında uzun süreli stres durumunun da KDH riskini arttırdığı görülüyor. Psikolojik hastalıklar arasında depresyonun, bir çok çalışmada KDH gelişimini arttırdığı ve klinik seyri kötüleştirdiği, anksiyete ve panik atakların da KDH olay riskini arttırdığı biliniyor. Yaygın anksiyete ve panik ataklar mevcut KDH’nın seyrini daha da kötüleştirebilir. Son çalışmalar anksiyetenin yeni KDH ve kalp krizi sonrası istenmeyen olaylar için bağımsız bir risk faktörü olduğunu doğruluyor. D tipi kişilik yapısı kronik stres altında kalan ve stresle baş etme yöntemlerini bulamayan endişeli, mutsuz, yorgun, isteksiz olan kişileri kapsar. Bu kişiler, hiçbir şey yapmak istemezler. Negatif düşüncelere sahip olan, sosyal ve iş hayatından kopuk tiplerdir. KDH geçirme riskleri normal popülasyona göre 2-3 kat fazladır.


  Aşk acısı kalbi acıtıyor

  Ayrılık ya da kalp acısının kanı pıhtılaşmasında, kan basıncında, stres hormonu düzeylerinde ve kalp hızı kontrolünde değişikliklere yol açtığına dair kanıtlar bulunuyor. Ek olarak olaydan sonraki ilk birkaç ayda, bireylerin kolesterol düşürücü ilaç veya aspirin gibi koruyucu ilaçları düzenli olarak alamadıkları biliniyor. Bu tip düzenli ilaç kullanımında, ani kısa süreli kesilmelerin artmış kalp-damar olay riskine neden olabilir. Kişinin çok sevdiği yakınlarından birini kaybetmesi, sevgililerin veya eşlerin ayrılması gibi emosyonel streslere bağlı olarak, çoğunlukla kadınlarda görülen, adrenalin gibi stres hormonlarının artmasına bağlı olarak göğüs ağrısı, nefes darlığı, sıkıntı, fenalık gibi semptomlarla seyredebilir ve kalp krizini taklit edebilir. Ancak bu duygu-durum bozukluğunun çok yoğun yaşanması sonucunda kalp krizi gibi ciddi KDH’lar gerçekleşebilir.


  Öfkeden uzak durmak için yapmanız gerekenler


  İş stresinden kaçınmak için planlı hareket edilmeli, yapılması gereken acil işlere öncelik verilmeli ve geri kalan işlerin ise yetiştiği kadarı yapılmalı.

  Yapılmaktan hoşlanılmayan aktivitelerde başka alternatifler düşünülmeli.

  Spor yapılmalı, beslenmeye dikkat edilmeli, çok fazla kafein ve alkol tüketiminden uzak durulmalı.

  Trafikte strese girenler, yola çıkarken trafiğin olduğu fikrine alışmalı. Gün içindeki boş zamanlarımızda ya da bekleme sürelerinde çanta, evrak düzenlemek, evi toparlamak, aramaya fırsat bulamadığımız kişilerle telefonla görüşmek gibi daha önce ertelenen işler yapılabilir.

  Karşılıklı ilişkilerde stresten uzak durmak için kişiler birbirlerini dinlemeli. İletişimin, özellikle kaygının ve acının paylaşılmasının insanları rahatlattığı araştırmalarla kanıtlanmış durumda.

  Gülmek vücudun doğal mutluluk hapı olan endorfin salgılanmasına neden olur. Yani mutluyken güldüğünüz gibi , güldüğünüzde de mutlu olursunuz. Gülmek tedavi eder.

  Stresin yüksek tansiyon, baş ağrısı gibi hastalıkları tetiklediği bilindiği gibi, gülmenin de sinirleri gevşettiği, kan dolaşımını kolaylaştırdığı da bilimsel olarak ortaya konuldu. Araştırmalar, müzik dinlememizi öneriyor çünkü müzik, kortizol salgısını yavaşlatarak stres hormonlarının düzeyini düşürüyor.

   0
  kişi beğendi

   0
  yorum

   713
  görüntüleme

  Yorum yapabilmek için, oturum açmalısınız.
  YORUMLAR
  Henüz hiç yorum bulunamadı.
  Reklamlar
  Aldatan kadınların itirafları
  İlginizi çekebilir mi ?
  Tümünü gör
  Aşk acısını hafifletmenin etkili yolları

  Her ayrılık bir yıkım gibi gelir insana. bu acıyla baş edemeyeceğini, mutsu...

  Bayanların okuduğu bölüme göre sevgili profilleri

  Bir çok meslek grubu insanın kişiliğini yansıtmaktadır. ç&uum...

  Bir erkeğin aşık olup olmadığını anlamak

  Onun size aşık olup olmadığı merak mı ediyorsunuz? erkekler her şeyi dillen...

  Ilişkilerde yaş farkı önemli mi?

  Ilişkilerde yaş farkı, ülkemizde olduğu kadar yurtdışında da tartışıla...

  Kadınlarla ilgili 10 yanlış!

  Ingiliz psikologlar tarafından hazırlanan ve psychological science isimli d...

  Terkedilmenize sebep olacak hareketler

  Terk edilme olasılığını yükselten bazı hareketler.farklı şeyler istiyo...

  Aşk beyinde gelişiyor

  Aşık olmak, gerçekte karşı cinsten birinin genlerine duyulan bilin&c...