YENİ
 • BÖYLE BİR WEB SİTESİNE SİZ DE SAHİP OLMAK İSTERSENİZ, İLETİŞİM SAYFAMIZDAN BİZE ULAŞIN.
İtiraflar Sorular ve cevaplar Dert Ortağım

Çikolata krizi nasıl olur,ne iyi gelir?

Bayanalem tarafından 7 Şubat 2016 tarihinde # Beslenme kategorisinde paylaşıldı.
 • Çikolata krizi nasıl olur,ne iyi gelir?
 • Çikolata aslında kadınların sıklıkla tüketmeyi tercih ettikleri ve içerisinde yer alan mutluluk verici maddeler sayesinde bir süre sonra bağımlılıklar yaratmaya başlayan besinler arasında yer alıyor. Zira çikolatanın vücudumuzun mutluluk hormonları salgılamasına yardımcı olduğu biliniyor ve bağımlılığın en büyük sebeplerinden bir tanesi de zaten bu hormonlar. Çikolata yedikçe daha mutlu olduğunuzu hissediyor ve yiyemediğiniz zaman kendinizi kötü hissediyor, hatta krizlere giriyorsanız bunun bir önlemini almanın zamanı gelmiş demektir. Çünkü çikolata sadece mutluluk değil, aynı zamanda çok yüksek bir kalori de veriyor ve bunun yanında bağımlılık yapıcı yapısı günlük hayatı etkiler düzeye gelebiliyor.


  Yapılan pek çok araştırma, çikolatanın sağladığı hormon etkinliğinin sporla da gerçekleştirilebildiğini gösteriyor. Zira aynı çikolatada olduğu gibi, spor yapmak da vücudun bazı hormonları salgılamasını sağlıyor ve bu nedenle kısa sürede bu bağımlılığın üstesinden gelmek, bu esnada da daha sağlıklı bir bedene kavuşmak mümkün oluyor. Her gün yarım saat boyunca yapacağınız güzel bir yürüyüş yahut hafif tempolu koşu, size bu konuda yardımcı olacaktır ve çikolata tüketmeden de mutlu olabileceğinizi size gösterecektir.


  Yavaş yavaş çikolatayı azaltmak da kullanabileceğiniz yöntemler arasında. Bunu gerçekleştirebilmek için direkt çikolatayı paketinden çıkarıp yemek yerine, onu ısıtıp eritebilir ve meyveleriniz çikolataya bandırarak tüketebilirsiniz. Tabii ki bunu bütün paketi eritip yemek yerine yarısını veya daha azını erittikten sonra gerçekleştirmeniz çikolata tüketiminizi azaltacaktır. Bu esnada çikolatadan daha fazla meyve yiyeceğiniz için sağlıklı bir şekilde beslenmeye de devam edebilir, bir süre sonra çikolatayı iyice azaltarak ona bir son verebilirsiniz.


  Tabii ki kriz anı geldiğinde dikkatimizi başka bir yöne vermek de krizi atlatmanın yolları arasında yer alıyor. Bunun için çikolata yemeniz gerektiğini hissettiğinizde bir kaç şey okumaya çalışabilir, dostlarınızla görüşebilir, ilgilendiğiniz hobilerinizle uğraşabilir yahut kısa bir gezintiye çıkabilirsiniz. Sigara krizlerinde olduğu gibi çikolata krizlerinde de yapılacak en büyük yanlış kendinizi krize teslim ederek çikolata yemektir.


  Eğer bu konuda hiç bir şey size yardımcı olmuyorsa, doktorunuz ve diyetisyeninizle görüşerek çikolataya ikame ürünleri size sunmasına da yardımcı olabilirsiniz. Az miktarda çikolata tüketimi ise kendinize alacağınız bir ödül olabilir fakat bunu her gün bir paket çikolataya dönüştürmemeye dikkat etmelisiniz.

   0
  kişi beğendi

   0
  yorum

   984
  görüntüleme

  Yorum yapabilmek için, oturum açmalısınız.
  YORUMLAR
  Henüz hiç yorum bulunamadı.
  Reklamlar
  Aldatan kadınların itirafları
  İlginizi çekebilir mi ?
  Tümünü gör
  Ağız sağlığı için dash diyeti

  Journal of the american geriatrics society tarafından yapılan araştırmada,...

  Metabolizma hızımı nasıl artırabilirim?

  Metabolizma hızı kişiye göre değişmektedir. genetik etkiler, yaş, meta...

  Ince bel için, uzak durulması gereken yiyecekler

  Ince bir bele sahip olabilmeniz için, yanına yaklaşmamanız gereken y...

  Fast food yememek için sebepler

  özellikle şehir insanının zamana karşı verdiği mücadele, öğ&...

  Bir diyetisyen gibi beslenmenin sırları

  Diyetisyen berrin yiğit, mesleği kilo kontrolü olan diyetisyenlerin bu...

  Güneşten koruyan besinler

  Güneş ışınları, ciltte zararlı radikallerin oluşmasına neden olmaktadı...

  Kışın nasıl beslenmeliyiz?

  Savunma sistemini güçlendirici özelliği olan havuç,...