YENİ
 • BÖYLE BİR WEB SİTESİNE SİZ DE SAHİP OLMAK İSTERSENİZ, İLETİŞİM SAYFAMIZDAN BİZE ULAŞIN.
İtiraflar Sorular ve cevaplar Dert Ortağım

Erken adet görmenin nedenleri

Bayanalem tarafından 21 Şubat 2016 tarihinde # Kadın Sağlığı kategorisinde paylaşıldı.
 • Erken adet görmenin nedenleri
 • Adet döngüsü sırasında bir yumurtanın döllenmesi için hazırlık olarak rahmin iç tabakası oluşur. Eğer yumurta döllenirse rahmin bu iç tabakasına tutunur. Döllenmezse, endometriyum (dölyatağı zarı ya da rahim mukozası) adet döneminde dökülür. Rahmin bu iç tabakasının beklenenden önce dökülmesinin birçok sebebi olabilmektedir.


  Düzensiz adet


  Adet olmaya ilk başladığınız zaman, hormon seviyeleri düzene oturana kadar adetiniz birkaç sene düzensiz olabilir. Genç kızlarda adet döngüsü 21-45 günken, bu dönem yetişkin kadınlarda 21-35 gün olabilmektedir. Bir adet döngüsünün uzunluğu, iki adet arasındaki günler sayılarak bulunur. Bir genç kızın 32 günlük bir adet döngüsü varsa, bir sonraki adet döngüsünün de yaklaşık olarak aynı uzunluğa sahip olacağını tahmin edebilir. Sonraki adeti 21 gün sonra gelirse, bu erken bir adet döngüsüdür, fakat yine de normal kabul edilmektedir.


  Üreme bozuklukları


  Bazı üreme bozuklukları, düzensiz adet döngülerine neden olabilmektedir, bu da bir adet döneminin ne zaman yaşanacağının tahmin edilmesini zorlaştır. Endometriyoz, endometriyal dokunun rahmin dışında büyümesine neden olan bir hastalıktır. Bu durum erken adet olmanıza yol açabilir. Üreme sistemindeki enfeksiyonlar da, özellikle önceki adet döngüleri düzensizse erken adet olmanıza sebep olabilmektedir.


  Acil doğum kontrolü yöntemleri


  Acil kontraseptifler, döllenmiş bir yumurtanın rahim dokusuna tutunmasını önlemek için yüksek miktarlarda hormonlar içermektedir. Bu hormonlar adet döngüsünü etkileyip, erken adet olmanıza neden olabilmektedir. Acil kontraseptif alındıktan sonra da bu hormonlar, adet döngüsünü birkaç hafta daha etkileyebilirler, ancak hormonlar eşitlendikten sonra adet döngünüz normale dönecektir.


  Hormonal değişiklikler


  Adet döngüsü yumurtalıkları ve rahmi etkileyen hormonlar tarafından düzenlenmektedir. Eğer bu hormonların seviyeleri bir sonraki adet döneminin beklendiği zamandan önce artış gösterirse, erken adet olabilirsiniz. Kendiliğinden oluşan bir erken adet dönemi endişelenmenizi gerektirmez. Ancak erken adet dönemi pelvik (leğen kemiği ve çevresi) bir rahatsızlık, cinsel ilişki sırasında acı ve üreme sistemiyle ilgili diğer belirtilerle birlikte oluşuyorsa, adet döngünüzdeki değişimlere neden olan tıbbi bir durum olup olmadığının kontrol edilmesi için bir jinekoloğa görünmenizde fayda vardır.


  Adetinizin gecikmesinin sebebi ne olursa, olsun, eğer hayatınızı etkilemeye başladıysa ve fiziksel rahatsızlıklarınızı arttırdıysa, mutlaka bir doktora görünmeli ve bu gecikmenin sebeplerini öğrenip, önlemlerini almalısınız.

   1
  kişi beğendi

   0
  yorum

   892
  görüntüleme

  Yorum yapabilmek için, oturum açmalısınız.
  YORUMLAR
  Henüz hiç yorum bulunamadı.
  Reklamlar
  Bu alana reklam ver
  Aldatan kadınların itirafları
  İlginizi çekebilir mi ?
  Tümünü gör
  Vajinal kaşıntı için alınabilecek önlemler

  Kadınlarda sık görülen rahatsızlıkların başında gelen vajinal kaş...

  Adet gecikmesinin 10 sebebi

  Hamile kalmaya çalışmıyorsanız, hiçbir şey sizi, adetinizin g...

  Kendi kendinize jinekolojik muayene yapın

  Muayene olmadan sorununuz varsa doktora gitmeden anlayabilir misiniz? ...

  Kadın hastalıklarında muayene

  Kendi jinekoloğunuz ilk fertilite değerlendirmesini yapabilir veya siz bir...

  Vajina kaşıntısı nedenleri

  Vajinadan gelen beyaz peynirimsi bir akıntı ve şiddetli kaşıntı durumlarınd...

  Kegel egzersizi nedir?

  Kegel egzersizleri bayanların vajina etrafındaki kaslarının güç...

  Sperm alerjisi kısır yapıyor

  Bazı durumlar kadın veya erkeği kısır yaparken sadece bu karşı tarafı etkil...