YENİ
 • BÖYLE BİR WEB SİTESİNE SİZ DE SAHİP OLMAK İSTERSENİZ, İLETİŞİM SAYFAMIZDAN BİZE ULAŞIN.
İtiraflar Sorular ve cevaplar Dert Ortağım
 • Evi müteahhite verirken nelere dikkat edilmeli?

  izmiralem
  Son zamanlar da bir çok ilin, bir çok ilçesinde kentsel dönüşüm projeleri yer almaktadır. Bu kapsamda insanlar evlerini kendileri yıkıp tekrar inşa etmek yerine, evlerini daire veya dükkan karşılığında müteahhit'e vererek yenilemektedir.

  Aslında bu olay, belirli bir birikime sahip olmayan insanlar açısından bakılır ise gayet mantıklı bir girişimdir. Müteahhit ve ev sahibi açıcından karlı durumdur.

  Müteahhite ev verirken dikkat edilmesi gereken o kadar çok şey var ki aslında, bazı durumlarda ev sahipleri kar yerine zarar edebilir, işte bu konuda bilgili olmak bu yüzden faydalıdır.

  Benim merak ettiğim konu ise, insanlar evlerini müteahhite vermeden önce ve verirken neleri araştırmalı, neleri bilmeli veya neleri beklemelidir?

  Ayrıca müteahhite ev verirken hangi durumlar bizim açımızdan karlı veya zararlı sonuçlar doğurur.

  xselimx rumuzlu kullanıcıyı bu soruyu yanıtlamaya davet ediyorum.
  Yorum yapabilmek için, oturum açmalısın veya yeni hesap oluştur.
  Deli

  Aslında emlak danışmanından bilgi almak daha iyi olacak sanırım

  SentinuS34

  GÜZEL BİLGİLENDİRME TEŞEKKÜR EDERİZ. @İZMİRALEM İLK'LERE KURBAN OLMAMK İÇİN OKUYALIM

  izmiralem

  Müteahhite ev verecek olan kişilerin dikkat etmesi ve araştırması gereken noktalardan bazıları şunlardır;

  1 - Müteahhit'in daha önceki projeleri veya yapmış olduğu binaları görmeleri ve hatta içlerini dolaşmaları. Çünkü bir çok kişi hiç deneyimi olmadan sırf güzel para var diye bu işe soyunabiliyor ve ilk deneyimlerinden biri olabilirsiniz.

  2 - Binanızı yenilerken imar durumunuzun olup olmamasına göre birkaç farklı imar kanununa tabii olabilirsiniz. Kat maliklerine emsal avantajı sağlamak açısından doğru emsal hesabının yapılması çok önemli. %20 ya da %25 emsal avantajı oranlarının ve farklı hesap sistemlerinden hangisini kullanacağınız, yeni yapılacak proje metrekarelerini çok etkilemektedir. Bu aşama çok iyi araştırılıp değerlendirilmeli.

  3 - Teminat konusuna çok dikkat edilmeli. İki türlü teminat yöntemi var: Banka teminat mektubu ya da müteahhit'in sahip olduğu dairelere ipotek vermesi. Eğer ipotek sistemine gidilecekse, iş bittikçe yatırımcıya dairelerin teslim edilmesinin daha doğru olacağı kanısındayız. Yapılacak sözleşmede buna dikkat edilmelidir.

  4 - Müteahhit den mutlaka iskan alması istenmelidir. Projenin imar kanunlarına uygun yapılması ve buna bağlı olarak iskan alınması çok önemli bir konu.

  5 - Müteahhit ile yapılacak sözleşme öncesinde tapudan apartmanın projesi alınmalı ve her kat malikinin sahip olduğu metrekare, tam ve doğru olarak tespit edilmelidir.

  6 - Kat malikleri kendi aralarında arsa payına ve net metrekaresine göre adil bir paylaşım yapmalı. Arsa payı ve daire net alan farklılıkları çözülmeden ve bir karara bağlanmadan sözleşme imzalanmamalıdır. Adil paylaşım, herkesin sahip olduğu balkonlar dahil metrekarenin tespit edilerek paylaşım oranlarının belirlenmesidir.

  7 - Yüklenicinin paylaşım oranı semtlere göre farklılıklar göstermektedir. Örnek verecek olursak bir cadde de ve çevresinde bu oran %30’a %70 iken, sahil bandında %25’e %75’dir. Bu oranların sözleşmeye doğru bir şekilde yansıtılmasına çok dikkat edilmelidir.

  8 - Kat malikleri arasında seçilecek malzemeler, asansör markası, ısıtma soğutma sistemleri gibi konulara hakim birisi yoksa, bu tip hususlarda sonradan problem yaşamamak için mutlaka bir danışmanla çalışılmalıdır.

  9 - Mimari planlarda gerek değişen ve gelişen yangın yönetmeliği gerekse de statik hesaplar yüzünden zorunlu ve gerekli olarak küçülmeye gidilmektedir. Bu değişim kat maliklerine doğru aktarılmalı ve uzlaşma sağlanmalıdır.

  10 - Mimari planlara statik çizimler yansıtılmalı ve bu süreç sık sık kat maliklerine aktarılmalıdır. Örneğin artık 20×20 olan kolonlarımız 50×50 gibi büyüklüklere çevrildi. Benzer şekilde şaft büyüklükleri de farklılaştı. Mekanın işleyişini ve net metrekareleri değiştiren bu hususlara dikkat edilmelidir.

  11 - Sözleşme ve idari konular için avukat desteği şarttır. Yine benzer şekilde müteahhit veya yüklenici şirket bilgileri bankalardan, vergi dairelerinden araştırılmalıdır.

  12 - Müteahhitler genelde üst katlarda daha fazla gelir elde etmek için dubleks yapmayı tercih etmektedirler. Dubleks için yapılacak merdiven, hol ,vs için harcanacak emsal alan daha sonra metrekareyi değiştireceğinden daha baştan bu kayıplar tüm apartman sakinlerine yansıtılmalı ve uzlaşma sağlanmalıdır.

  13 - Dairelerin kapalı otopark adetleri önemlidir. Genelde tek bodrum kat yetersiz kaldığından, yüklenicilerin maliyet açısından çok da istemedikleri 2. bir bodrum kat ihtiyacı doğar. Eğer bu zorunluluk oluşursa bu kat inşa edilmelidir. Aksi takdirde sığınak içinde çözüm yoluna gidilmeye çalışılıyor oysa bu durum imar yönetmeliğine aykırıdır.

  Kaynak (AA)

  Kısacası, eğer ki yuvanızı veya malınızı başkası ile anlaşmalı bir şekilde yeniden yapılandıracak sanız, mağduriyetleri önlemek maksadı ile her şeyi didik didik etmeli ve araştırmalısınız.

  Yanlış müteahhit ile iş yapmak yüzünden çok kişinin canı yandı, bu yüzden müteahhitlere güvenmek için değil güvenmemek için bir şeyler aramalısınız. Yoksa çok çabuk kandırılabilir siniz. Eğer güven sarsacak veya kuşku duyacak hiç bir şey bulamazsanız, işte o zaman güvenmek için doğru müteahhitti tercih ediyorsunuz demektir.

  xselimx

  heyecanla bekliyorum bugün gene aradı biri acele edelim lütfen :))

  Kuzeyy

  xselimx Soru sorudur cvpla ala ala ne yoruyorsun adamı : )

  izmiralem

  xselimx teşekkürler yanıtın için.

  Ama hep senin suçun, mesleğin ne diyene, "Elektrik Mühendisi" adam "Amele" diye yanıt verirse böyle çalışmadığı yerden soru gelir :D

  Sende topu bana attın ya güzel oldu. Araştırıp yazmak bana kaldı, ben aydınlatırım şimdi bu konuyu :)

  xselimx

  Sayın izmiralem bu konu benimde merak ettiğim ve istanbul da bulunan yatırım amaçlı aldığım evimin çevresinde kentsel dönüşüm başlamış ama zaman ve iş gereği birtürlü gidemedim.Malum kelin merhemi olsa başına sürermiş.müteahhitlikle ilgim maalesef yok.Bu konuda benide aydınlatırsanız memnun olurum.
  Not:Ben elektrik mühendisiyim.enerji nakil hatları ,yeraltı yerüstü enerji iletimi, trafolar,generatörler ve yenilenebilir enerji derseniz size bu konuda açıklayıcı bilgiler verebilirim.:))