YENİ
 • BÖYLE BİR WEB SİTESİNE SİZ DE SAHİP OLMAK İSTERSENİZ, İLETİŞİM SAYFAMIZDAN BİZE ULAŞIN.
İtiraflar Sorular ve cevaplar Dert Ortağım

Evliliği daha kalıcı hale getirmek için ipuçları

Bayanalem tarafından 3 Şubat 2016 tarihinde # Evlilik kategorisinde paylaşıldı.
 • Evliliği daha kalıcı hale getirmek için ipuçları
 • Ülkemizde her geçen gün boşanmalar artıyor. Güzel hayallerle başlayan fakat hüzünle biten bir evlilikte geriye kalan ise ya kırık bir kalp ya da ortada kalan çocuklar oluyor. Uzmanlar, birkaç basit hareketlerle uzun yıllar geçse de evliliğin daha kalıcı hale getirilebileceğini belirterek, çiftlerin birbirlerine sevgilerinden bahsetmesinden her gün zaman ayırmalarına kadar… 10 püf nokta sıraladı.


  Psikiyatrist/Psikoterapist Yrd. Doç. Dr. Rıdvan Üney, evliliği daha kalıcı hale getirmek için bazı ipuçları verdi. Üney, “Aşk ve heyecanla başlayan iki kişilik evlilik hikâyesine özen gösterilmesi gerekir. Korunmayan evlilikler ya boşanmayla sonuçlanır ya da içi boş sözde bir evlilik kurumu olarak kalır. Çoğu zaman, evlilik öncesi dikkat ve özen kaybolur. Kişiler birbirlerinden yavaş yavaş uzaklaşır ve birbirlerine yabancılaşır. Sonrasında çoğu zaman ‘Ne oldu bize? Yabancılaştık. Artık seni tanıyamıyorum’ sözleri hâkim olur. Bir kısım çift boşanırken, boşanmayan ama birbirinden uzaklaşan çift keyifsiz ve isteksiz olarak evliliğe devam eder. Oysa hayaller böyle değildir.” dedi.


  “Evlilik yaşayan bir canlıdır. Nasıl ki her canlının ihtiyaçları varsa evliliğin de ihtiyaçları vardır. Bunları görmezden gelmek ya da önemsememek mutsuzluğa zemin hazırlar.” diyen Rıdvan Üney, evliliği devam ettirmenin ve korumanın 10 yolunu şöyle sırladı:


  1. Sevginizi ifade edin: Eşinizle ilgili olumlu duyguları ona ifade etmekten kaçınmayın. İlişkide iki tarafı da iyi hissettiren bir yoldur.


  2. Evi bir cazibe merkezi haline getirin: Evi sadece yemek yenilen ve eşofmanlarla koltukta televizyon seyretme mekânı olmaktan çıkarın. İki taraf için de eve gelmek heyecan yaratsın.


  3. Sohbet edin: Konuşmak bir sorunu ifade etmek, sorunları masaya yatırmak anlamına gelir. Ancak sohbet etmek kişileri içtenleştirir ve yakınlaştırır.


  4. Birbirinize zaman ayırın: Yorgun da olsanız, yoğun da olsanız, çocuklar ya da yemekle uğraşsanız da her gün mutlaka birbirinize zaman ayırın.


  5. Ben diliyle duygularınızı ifade edin: Karşı tarafın tutum ya da davranışından rahatsız olduğunuzda, sinirlenmek veya surat asmak yerine üzüntü duyduğunuzu ifade edin.


  6. Beraber dışarıda zaman geçirin: Zaman zaman herhangi bir amacınız olmadan (çocukların ihtiyaçları, alışveriş, yemek) sadece dolaşın belki bir bankta oturun ve sohbet etme ortamı yaratın.


  7. Cinsel yaşantınıza özen gösterin, birbirinizle konuşun: Cinsel olarak birbirinizden uzaklaştığınızda bu sorunu konuşun. Kişilerin cinsellik tutumları farklı olabilir. Cinsellikle ilgili isteklerinizi mutlaka dile getirin.


  8. Eleştirirken ölçülü olun: Karşınızdakinin yaptığı bir davranıştan dolayı genelleme yapmayın. Sadece o davranışa odaklanın ve o sorunu çözmeye çalışın. Sen hep’le başlayan cümleler hiçbir şeyi çözmez.


  9. Geçmişteki olumsuz olayları sürekli dile getirmeyin: Geçmişi değiştirme şansımız yoktur. Dolayısıyla bugüne ve yarına odaklanın.


  10. Başkalarına yakınmayın: Evlilik iki kişilik bir durumdur. Aileye katılacak çocuklar dışında başkalarını ilişkiye katmak, eşinden dert yanmak, şikâyet etmek, akrabaları ve ana-babayı sorunların içine çekmek çözümü daha fazla zorlaştırır.

   1
  kişi beğendi

   3
  yorum

   1.332
  görüntüleme

  Yorum yapabilmek için, oturum açmalısınız.
  YORUMLAR
  Deli

  Bunlar güzel tespitler ama bizim toplumumuzda ne erkek nede kadın bu kadar anlayışa kritere sahip değil ne yazık ki

  serpilmeral

  Çok güzel ifade edilmiş kesinlikle çok doğru ve faydalı bir yazı

  SentinuS34

  bunlarıda bi denemek lazim belki uzun süreli bi ilişki olabilir.

  Reklamlar
  Aldatan kadınların itirafları
  İlginizi çekebilir mi ?
  Tümünü gör
  Evlilikte mastürbasyon yapmak doğrumu?

  Evlilikte eşlerden birinin herhangi bir özürden dolayı cinsel bir...

  Evliliği ve aşkı taze, canlı tutmanın yolları

  Evli çiftlerin yahut henüz ilişki içerisinde olan ancak...

  Eşime ne yemek yapsam?

  Ev kadınlarının en büyük derdi tabii ki eşime ne yemek yapsam sor...

  Boşanma daha kolay nasıl atlatılır?

  çiftler flört döneminde heyecan dolu bir ilişki yaşarlar m...

  Eşimin beni sevdiğini nasıl anlarım?

  Evliliklerin genellikle çiftlerin birbirlerine olan ilgilerini kaybe...

  Aldatan erkeğin verdiği 15 sinyal

  Aldatılmayı kimse hak etmez çünkü sevdiği ve birçok...

  Sevgiyle başlayan evlilikler neden bitiyor?

  Türkiye’de evliliklerin yüzde 40’ı ilk beş yılda biti...