YENİ
 • BÖYLE BİR WEB SİTESİNE SİZ DE SAHİP OLMAK İSTERSENİZ, İLETİŞİM SAYFAMIZDAN BİZE ULAŞIN.
İtiraflar Sorular ve cevaplar Dert Ortağım

Kapalı vajina cinselliğe engel değil

Bayanalem tarafından 3 Şubat 2016 tarihinde # Cinsellik kategorisinde paylaşıldı.
 • Kapalı vajina cinselliğe engel değil
 • Anne karnındaki kız bebeğin embriyonik gelişimi sırasında oluşmayan ve geçmişte evlendirilen genç kızların baba evine bile gönderilmesine ya da koca karı yöntemi diye tabir edilen ilaçlar ya da muskalarla çözüm bulunmaya çalışılan kapalı vajina sorununun artık küçük bir cerrahi operasyonla kabus olmaktan çıktığı bildirildi.


  Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Turan Çetin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kadınlık organlarının, çoğunlukla doğuştan gelen ve nedeni henüz belli olmayan yapısal bozukluklarının aynı zamanda işlevsel sorunlara da yol açtığını söyledi.


  Kadınlık organlarındaki doğumsal yapı bozuklukların görülme sıklığıyla ilgili detaylı istatistiki veriler bulunmadığını, ancak kadınların yaklaşık yüzde 5-6sında görüldüğünün tahmin edildiğini belirten Çetin, son yıllarda yaygın olarak rastlanılan vajina yokluğunun gelişen tıp imkanları sayesinde artık kabus olmaktan çıktığını ifade etti.


  Cinsel ilişkiyi engelleyen bir sorun


  Her bin kadından birinde görüldüğü tahmin edilen vajina yokluğunun, cinsel ilişkiye girmeyi engellediğine dikkati çeken Prof. Dr. Çetin, şunları söyledi:


  Yıllar önce bu tür hastalar evlendirildiklerinde cinsel ilişkiye girilemediği için eşleri tarafından baba evlerine gönderilirlerdi. Bir sağlık sorunu olmanın yanı sıra toplumsal yaralar da açan bu durum artık küçük bir cerrahi operasyonla gideriliyor. Eskiden hiç yapılmayan bu tür operasyonları artık laparoskopik yöntemlerle de gerçekleştirmek mümkün.


  Son yıllarda standart yöntemin aksine laparoskopik yöntemi tercih ediyoruz. Bu yöntemde, karın duvarında 3 tane kesi açıyoruz. Özel olarak geliştirdiğimiz alet sistemini kullanarak, oluşmamış vajina dokusunun bir haftada normal vajina uzunluğuna getirilmesini sağlıyoruz.


  Prof. Dr. Çetin, bu operasyonda, vajinasını oluşturdukları hastaların sadece cinsel ilişkiye girebildiklerini, ancak çocuk sahibi olmadıklarını belirterek, Çünkü, doğuştan vajinası olmayan kadınların uterusları (rahim) da olmuyor. Bu durumdaki hastalar adet kanamaları görmediklerinde hekime başvurunca bu anomaliyi fark edebiliyorlar diye konuştu.


  Küçük bir cerrahi operasyonla vajinası oluşturulan hastaların yumurtalıklarının bulunabildiğini, bu durumdaki hastaların anne olabileceklerini anlatan Çetin, şöyle devam etti:


  Ancak, bu hastaların normal yolla hamile kalmaları mümkün değil. Yumurtaları varsa, bu yumurtalar alınmak suretiyle taşıyıcı anne kanalıyla çocuk sahibi olabiliyorlar. Ancak, Türkiyede yasalar izin vermediği için yurt dışına giden çok sayıda hastamız var.


  Çetin, Türkiyede tıp alanındaki gelişmelerin Avrupa ülkelerinden geri kalmadığını, bu nedenle sağlıkta yurt dışına döviz kaptırmayı da doğru bulmadıklarını belirterek, Ancak, elbette taşıyıcı anneliğe Türkiyede yasalarımızın izin vermesi için bunun öncelikle altyapısını oluşturmak gerekir diye konuştu.

   0
  kişi beğendi

   0
  yorum

   1.076
  görüntüleme

  Yorum yapabilmek için, oturum açmalısınız.
  YORUMLAR
  Henüz hiç yorum bulunamadı.
  Reklamlar
  Bu alana reklam ver
  Aldatan kadınların itirafları
  İlginizi çekebilir mi ?
  Tümünü gör
  Doğum kontrol yöntemleri hakkında bilgiler

  Doğum kontrol yöntemleri hakkında bildikleriniz efsane mi gerçe...

  Orgazm hakkında bilinmesi gerekenler

  Kadınlar hiç bir temas olmaksızın düşünce gücüyl...

  Islamda cinsel ilişkinin yasak olduğu durumlar

  Dinimiz islam çok ince bir din olup aslında bu yasakları sadece bizl...

  Her kadının bilmesi gereken cinsel sorular

  Kadınların, belki küçük yaşlardan itibaren 'ayıp' olduğu s...

  Kadınlara sorduk: büyük penis mi? küçük penis mi?

  Penis boyu erkekler için önemli bir sorundur. küç&u...

  Adet gününü öne almak

  Kadınlar özellikle sınav, uzun yolculuk, iş gezisi, evlilik, tatil gib...

  Seksin 8 mucizesi

  Yaşamın vazgeçilmez bir parçası olan seks, düzenli yapıl...