YENİ
 • BÖYLE BİR WEB SİTESİNE SİZ DE SAHİP OLMAK İSTERSENİZ, İLETİŞİM SAYFAMIZDAN BİZE ULAŞIN.
İtiraflar Sorular ve cevaplar Dert Ortağım

Kış aylarında sağlıklı beslenme

Bayanalem tarafından 7 Şubat 2016 tarihinde # Beslenme kategorisinde paylaşıldı.
 • Kış aylarında sağlıklı beslenme
 • Kış aylarında sağlıklı beslenme planlarını uygulamanın ne kadar zor olduğunu biliyoruz. Zira bu dönemlerde maalesef gündüzlerin kısa olmasından dolayı hareketlerimiz azalıyor, canımız sıkılıyor ve kendimizi biraz da kalın kıyafetler giymenin güveniyle abur cubura verebiliyoruz. Ancak kış aylarının sadece bir kaç ay sürmesi nedeniyle alınan bu sağlıksız kiloları baharla birlikte yeniden vermeye çalışıyoruz. Halbuki kış aylarında da kendi beslenmenize dikkat ederek ve sağlıklı bir şekilde beslenerek tüm bu sıkıntıların üstesinden gelebiliyorsunuz. Sizler için kışın nasıl beslenmeli sorusuna kısaca bir cevap bulmaya çalıştık.


  Kış zamanları vücudumuzun en çok ihtiyaç duyduğu maddelerden bir tanesi C vitamini. Bu vitamini alabilmek için bol bol meyve yemeyi ihmal etmemeniz gerekiyor ancak pek çok kişi meyve yemek yerine suyunu sıkıyor ya da kabuklarını soyarak yiyor. Kabuklarıyla yenebilen meyveleri kesinlikle soymamalı, çok iyi bir şekilde yıkayarak böyle tüketmelisiniz. Meyvelerin posalarında bulunan vitaminlerin kaybolmaması için meyve suyunu da çok önermiyoruz.


  Su sadece yaz aylarında bol tüketilir zannetmeyin. Kış aylarında da yazın olduğu gibi günde iki litrelik su tüketmeniz, vücudunuzun kendi ısısını koruyabilmesi ve dengesini sağlayabilmesi için çok önemli. Çay, kahve, alkol gibi içecekler ise maalesef suyun tam anlamıyla faydasının görülmesine engel olmaktadırlar. Zira bu içecekler böbrekleri fazla çalıştırarak temelde bol bol su kaybetmenize neden olmaktalar.


  Soğuk havalarda şekerli şeyler yiyince kendinizi iyi hissettiğinizi biliyoruz. Ancak şekerli şeyler yemek yerine makarna, bulgur, kepekli ekmek gibi besinler tüketerek vücudunuza daha sağlıklı bir şekilde karbonhidrat alabilir, vücudunuzun enerji üretmesine yardımcı olabilirsiniz. Vücut sıcaklığını arttırmanın yolu sadece şeker tüketmekten geçmiyor. Tek yapmanız gereken bedeninize sağlıklı ve yeterli enerji kaynakları sunmak.


  Balıklarda bulunan bol vitaminler, sağlıklı yağlar ve mineraller, kış aylarında ihtiyaç duyduğumuz her şeyi karşılıyorlar. Bu nedenle haftada en az bir defa balık tüketmeli, yanında hazırlayacağınız yeşillikli salataları da sofraya koyarak sağlıklı bir sofra hazırlamalısınız. Özellikle de çocukların bu tip sağlıklı uygulamalara gelişim döneminde çok ihtiyaçları var.


  Sadece et tüketerek sağlıklı beslenmek imkansız. Bol bol kış mevsimine özel sebzelerden tüketerek sağlığınızı koruyabilirsiniz. Ancak ülkemizde sebze tüketme kültürünün biraz zayıf olması, onları pek sofraya katmamamıza neden oluyor. Eğer böyle bir huyunuz varsa sebzeleri bir de böreklerin içerisinde deneyin!

   1
  kişi beğendi

   1
  yorum

   836
  görüntüleme

  Yorum yapabilmek için, oturum açmalısınız.
  YORUMLAR
  serpilmeral

  yaz gelsin artık diyorum yeteri kadar üşüdüğüme inanıyorum

  Reklamlar
  Aldatan kadınların itirafları
  İlginizi çekebilir mi ?
  Tümünü gör
  Fast food yememek için sebepler

  özellikle şehir insanının zamana karşı verdiği mücadele, öğ&...

  Düğünden sonra beslenme önerileri

  Evet düğün bitti. artık evlisiniz ve yeni bir hayatınız var. yeni...

  Ince bel için, uzak durulması gereken yiyecekler

  Ince bir bele sahip olabilmeniz için, yanına yaklaşmamanız gereken y...

  Metabolizma hızımı nasıl artırabilirim?

  Metabolizma hızı kişiye göre değişmektedir. genetik etkiler, yaş, meta...

  Kilo kontrolünün yolları

  Hem sağlıklı olmak, hem zayıflamak için dengeli beslenmek şarttır. k...

  Ağız sağlığı için dash diyeti

  Journal of the american geriatrics society tarafından yapılan araştırmada,...

  çikolata krizi nasıl olur,ne iyi gelir?

  çikolata aslında kadınların sıklıkla tüketmeyi tercih ettikleri...