YENİ
 • BÖYLE BİR WEB SİTESİNE SİZ DE SAHİP OLMAK İSTERSENİZ, İLETİŞİM SAYFAMIZDAN BİZE ULAŞIN.
İtiraflar Sorular ve cevaplar Dert Ortağım

Kışın nasıl beslenmeliyiz?

Bayanalem tarafından 20 Eylül 2016 tarihinde # Beslenme kategorisinde paylaşıldı.
 • Kışın nasıl beslenmeliyiz?
 • Savunma sistemini güçlendirici özelliği olan havuç, brokoli, kabak, lahana, karnabahar, maydanoz gibi sebzelerin yanı sıra kış aylarında bolca bulunan portakal, mandalina, elma, greyfurt gibi meyvelerin tüketimi önemli.


  Kış mevsimi ile soğuyan havalar beraberinde hastalıkları da getiriyor. Kışın tüketilmesi gereken besinler konusunda açıklamalarda bulunan Pharma Plant Yönetim Kurulu Üyesi Dr.Orçun Orhun, vücudumuzun bu dönemde en çok ihtiyaç duyduğu gıdaların D vitaminince zengin besinler olduğunu ve mevsim geçişlerinde vücutta oluşan dirençsizliği önlemek için neler yapılması gerektiğini açıkladı.


  Kış aylarında salgın hastalıkların, özellikle de gribin artması ile birlikte vücut direncinde azalma görüldüğünü belirten Dr.Orçun Orhun, bu dönemde C vitamini içeren besinlerin daha fazla tüketilmesi gerektiğini, C vitamini ile beraber; A, D ve E vitaminlerine de vücudumuzun daha fazla ihtiyaç duyulduğunu belirtti.


  Savunma Sistemini Güçlendirici Gıdalar


  Savunma sistemini güçlendirici özelliği olan havuç, brokoli, kabak, lahana, karnabahar, maydanoz gibi sebzelerin yanı sıra kış aylarında bolca bulunan portakal, mandalina, elma, greyfurt gibi meyvelerin tüketiminin de önemli olduğunun altını çizen Orhun; yeşil yapraklı sebzeler, fındık, ceviz gibi yağlı tohumlar ve kuru baklagillerin yeterli miktarlarda tüketilmesinin bağışıklık sisteminin kuvvetlendirdiğini söyledi.


  Kış Aylarında Vücudun En Çok İhtiyaç Duyduğu Vitaminler ve Besinler Hangileri?


  Cildimizin güneşin UV ışınlarını kullanarak D vitamini üretme kapasitesine sahip olduğunun altını çizen Pharma Plant Yönetim Kurulu Üyesi Dr.Orçun Orhun, bu vitamin eksikliğinin yaygın olmasının sebebinin ise D vitamini içeren gıda sayısının az olmasının ve gıdalarda vücudun ihtiyaç duyduğu kadar D vitamini bulunmamasından kaynakladığını söyledi.


  Balık, havuç, kayısı, yeşil yapraklı sebzeler ile kuşburnu, yeşil biber, çilek ve turunçgiller'in tüketilmesinin kışın vücutta oluşan vitamin eksikliğini dengeleyeceğinin altını çizen Dr. Orhun, günlük olarak tüketilmesi gereken besinlerin de önemine değindi.


  Günlük Olarak Tüketilmesi Gereken Besinler Nelerdir?


  Süt ve sütten yapılan yiyecekler ile kalsiyum açısından zengin; yoğurt ve peynir grubundaki besinlerin yetişkinler tarafından günde en az 2 porsiyon; çocuklar, hamile ve yaşlılar için ise 3-4 porsiyon kadar tüketilmesi gerektiğini vurgulayan Dr.Orçun Orhun; et, tavuk, balık, yumurta, kuru nohut, fasulye, mercimek ve bu besinlerden yapılan ürünlerin vücudun enerji ihtiyacını karşıladığını, bu besinlerin de günde 2 porsiyon tüketilebileceğin altını çizdi.


  D Vitamini Eksiklikleri ve Çözümleri


  D vitamininin az sayıda gıdada ve az miktarda bulunduğunun altını çizen Dr.Orçun Orhun, beslenme yoluyla vücudun ihtiyaç duyduğu miktarı tamamlamanın oldukça zor olduğunu vurguladı. Bu alanda yapılan araştırmaların ortalama bir kişinin D vitamini ihtiyacının sadece %20’sini besinler aracılığıyla aldığını göstermekte olduğunu belirten Orhun, anne sütü içinde bulunan D vitamininin genellikle bebeğin ihtiyacını tam olarak karşılamak için yeterli olmadığını bu nedenle yaz aylarında bebeğin düzenli olarak güneşe çıkarılarak (en az 10-15 dakika) yeterli oranda D vitamini aldığından emin olunması gerektiğini belirtti.


  Kilo vermeye yardımcı ilaçların kalsiyum emilimini azalttığınını vurgulayan Orhun, bu gibi ilaçların D vitamini üretimini olumsuz yönde etkileyebileceğini ve bu eksikliklerin yetişkinlerde osteoporoz, çocuklarda ise raşitizme yol açtığını açıkladı.


  Vitamin Ölçümü ve Gıda Takviyeleri


  Kış aylarında gerek iş temposu gerekse de farklı sebeplerden dolayı sağlıklı beslenemediğini düşünen kişilerin kendilerini gıda takviyeleri ile dengelemek için alternatif çözümler üretebileceğini belirten Dr.Orçun Orhun; bu hususta dikkat etmemiz gereken en önemli konunun ise gıda takviyelerinin doğru uygulanması olduğunu söyledi.


  Her ay eczanede vitamin ölçümü veya aile hekimine giderek kan tahlili yaptırılmasıyla eksik vitamin ve minerallerin öğrenilebileceğini belirten Pharma Plant Yönetim Kurulu Üyesi Dr.Orçun Orhun, vitamin eksikliğine göre eczacı veya doktorunuzun önerdiği ürünlerin kullanılması gerektiğini belirtti.

   2
  kişi beğendi

   3
  yorum

   1.069
  görüntüleme

  Yorum yapabilmek için, oturum açmalısınız.
  YORUMLAR
  yavuzcan

  @wizard benzetmen güzel:)

  BrightWizard

  Brokoli gibiyim sağlıklıyım ama tadım yok:)

  Deli

  Bizim en büyük sıkıntımız düzensiz beslenmemiz onun sonucunda hastalıklar üretmekte.

  Reklamlar
  Aldatan kadınların itirafları
  İlginizi çekebilir mi ?
  Tümünü gör
  Ince bel için, uzak durulması gereken yiyecekler

  Ince bir bele sahip olabilmeniz için, yanına yaklaşmamanız gereken y...

  Aşırı yeme isteğini kesen tavsiyeler

  Aklınızda sürekli yeme isteği mi var? iradenize hakim olamayıp yediğin...

  Fast food yememek için sebepler

  özellikle şehir insanının zamana karşı verdiği mücadele, öğ&...

  Düğünden sonra beslenme önerileri

  Evet düğün bitti. artık evlisiniz ve yeni bir hayatınız var. yeni...

  Kış aylarında sağlıklı beslenme

  Kış aylarında sağlıklı beslenme planlarını uygulamanın ne kadar zor olduğun...

  Bir diyetisyen gibi beslenmenin sırları

  Diyetisyen berrin yiğit, mesleği kilo kontrolü olan diyetisyenlerin bu...

  Oturdukça kilo alıyoruz!

  Uzun çalışma saatlerini masa başında geçiren ofis çalı...