YENİ
 • BÖYLE BİR WEB SİTESİNE SİZ DE SAHİP OLMAK İSTERSENİZ, İLETİŞİM SAYFAMIZDAN BİZE ULAŞIN.
İtiraflar Sorular ve cevaplar Dert Ortağım

Sevgiyle başlayan evlilikler neden bitiyor?

Bayanalem tarafından 24 Ekim 2016 tarihinde # Evlilik kategorisinde paylaşıldı.
 • Sevgiyle başlayan evlilikler neden bitiyor?
 • Türkiye’de evliliklerin yüzde 40’ı ilk beş yılda bitiyor. Peki, bir evliliği boşanma aşamasına getiren sebepler neler? Evlilik terapistine sorduk.


  Türkiye’de evlenen çiftlerin yüzde 40’ı ilk 5 yılda boşanıyor. Evliliğin ilk senesinde ise boşanma oranları giderek artıyor. Peki, bir evliliğin boşanma ile sonuçlanıp sonuçlanmayacağını belirleyen etkenler neler? Ciddi bir ilişki içindeki çiftler evlilik, ayrılık ya da birlikteliklerini olduğu gibi sürdürme kararını nasıl almalılar? Yapılan araştırmalar, evlilik öncesinde çiftlerin değerlendirilmesi, bilgilendirilmesi ve zorluk yaşayabilecekleri alanlarla ilgili destek almalarının boşanma oranını düşüreceği yönünde. Yine araştırmalara göre, mutlu çiftlerin ortak noktası birlikte yaptıkları ortak aktiviteler ve hobilerde gizli.


  ORTAK HOBİLER AŞKI SÜRDÜRÜYOR


  Evliliğin ardından hızla akan yaşam, çiftin zaman içinde birbirinden uzaklaşmasına, farklılaşmasına neden olabiliyor. Zaman içinde farklı ilgi alanlarına sahip olma ya da ilgilenilen alanların değişmesi söz konusu olabiliyor.


  Yıllar içinde karakterinde farklılıklar gözlenebilen çiftlerin yaşama bakışları veya ilgi alanları değişebiliyor. Uzmanlar yıllara meydan okuyabilen, ilk günkü tazelikte bir ilişki için çiftlerin partnerinin ilgi alanlarını dikkatle takip etmesi gerektiğinde hemfikir. İlişkide heyecan seviyesini sabit tutmanın anahtarı ise birlikte yapılan aktivite ve hobilere zaman ayırmakta ya da birlikte yeni hobiler edinmekte yatıyor.


  MUTLU BİR EVLİLİK İÇİN DÜĞÜN ÖNCESİ TERAPİ İŞE YARIYOR


  Yeni çiftler göz kamaştırıcı düğünlerle dünyaevine girerken bütün temenniler onların ‘bir ömür boyu’ mutlu olmaları üzerinedir. Ancak bu temenninin gerçeğe dönüşmesi sadece bir dilek olarak kalmamasına bağlı. İlişki terapistlerine göre bir evliliğin yıllara yenilmemesinin yolu, önemli oranda düğün öncesi alınacak bir çift terapisine bağlı. Psikoloji İstanbul İlişki Terapisti Uzman Psikolog Özge Altan Aydın, ilişki değerlendirme paketi ile çiftlere bir ömür boyu mutluluğun anahtarının verildiğini söylüyor. Çift terapisi uzmanları tarafından yürütülen program, her biri 80 dakika süren 4 görüşmeden oluşuyor. Bu programa katılan çiftler, uzmanlar tarafından ayrıntılı bir ilişki değerlendirmesinden geçiriliyor. İlişkisinin şu andaki durumu, ilişkinin güçlü ve gelişmesi gereken yönleri ile gelecekte bekleyen riskler ve çözüm yolları belirleniyor.


  UZMANLARA GÖRE MUTLU BİR İLİŞKİNİN SIRRI, ÇİFTLERİN ORTAK YAŞAM AMAÇLARI, HOBİLER, BENZER VE İLGİ ALANLARINA SAHİP OLMALARINDA GİZLİ.


  ELEŞTİRİ VE AŞAĞILAMA EVLİLİĞİN BİTİŞ SEBEBİ


  Çiftlerin birbirleriyle iletişim halindeyken kullandıkları eleştiri, aşağılama, savunma ve duvar örme davranışları ilişkinin bitmesinin en büyük sebebi. Örneğin, eşin yaptığı davranışı değil de onun kişiliğini eleştirmek “benimle bunu paylaşmanı isterim” yerine “sen çok bencilsin demek” ya da “bu tarz kıyafetler giymen hoşuma gider yerine”, “giyim tarzın çok kötü” demek ilişkiye ağır darbeler vuruyor.


  EŞİNİZLE ARANIZA DUVAR ÖRMEYİN


  Eşlerden birinin tartışma sırasında ‘hı hı’, ‘evet’, ‘hayır’ gibi aktif bir dinleme halinden sessizliğe bürünmesi ve göz kontağını keserek iletişimden tamamen kopması kısacası bir duvara dönüşmesi varolan incinmişliği körüklüyor, tartışma anında ise tartışmanın hararetini artırıyor.


  GÜVENSİZLİK VE ŞÜPHE YIKICI


  Çiftin ilk zamanlardaki yakınlığını kaybetmesi ilişkide güvensizlik, şüphe gibi durumların yaşanmaya başlamasına neden oluyor. İlişkinin başında birbiriyle bol bol vakit geçiren çift, artık ortak bir şey yapmamaya başlıyor. Bu kopukluk cinsellik dahil ilişkinin bütün alanlarına yansıyor. Beraberinde aldatmayı getiriyor. Güven sorunları, kıskançlık gibi davranışlar bazen de eşlerden birinin geçmişinde yaşadığı bir travmadan veya kişilik yapısından kaynaklanabiliyor.


  SORUNA ERKEN MÜDAHALE EDİLMELİ


  Araştırmalaar göre birçok çift terapiye 6 sene sonra başvuruyor. Aytun, bu kadar geç başlanan terapilerin de zorlu olabileceğini söylüyor.


  Terapi maliyeti nedir?


  Evlilik terapisi Mazhar Osman Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi ile Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde sosyal güvence ile ücretsiz alınabiliyor. Ücretsiz hizmetten yararlanmak için Sağlık Bakanlığı’nın 182 nolu hattını arayarak randevu almak gerekiyor. Özel klinik ve merkezlerde ise seans süre ve ücretleri farklılık gösteriyor. Psikoloji İstanbul’da 1.5 saat süren bir seansın bedeli TL 300 Deneyim Evlilik Danışmanlığı’nda ise 1 saatik seans ücreti TL 150 6 seanslık paket ise TL 600


  EŞİNİZLE TARTIŞIRKEN DİKKATLİ OLUN!


  Tartışma anında sakin kalınması önemli. Suçlamadan uzak durmak büyük kavgaları engelliyor. Tartışmanın şiddetlendiği anlarda ise 20 dakika kadar ara vermek, karşı tarafın duygularını anladığını söylemek ya da alakasız bir konuda espri yapıp ortamı yumuşatmak işe yarıyor.


  BOŞANMA ÖNCESİ TERAPİ GÖRÜLECEK


  Türkiye’de yılda 600 bin evlilik gerçekleşiyor. Yıllık ortalama boşanma sayısı ise 120 bin. Boşanmalarda görülen yüksek oran, Aile ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nı harekete geçirdi. Bakan Fatma Şahin, Bakanlığın boşanmadan önce çiftlere terapiyi tavsiye edeceğini belirtiyor. Çift isterse devletten terapi talep edecek. Bu uygulama şu an çalışma aşamasında. Ancak hayata geçmeden önce tartışmalar başladı bile. Bazı kesimler bunun yerinde bir uygulama olacağını söylerken, bazı kesimler ise boşanmayı özellikle kadın aleyhine zorlaştıracağını düşünüyor.

   3
  kişi beğendi

   4
  yorum

   1.517
  görüntüleme

  Yorum yapabilmek için, oturum açmalısınız.
  YORUMLAR
  Taylanduman

  Acıksözlü, dobra ve seffaf olacağım. Kabul edelim ki cogumuzun icindeki, Farklılık, değişim veya yasaklardaki saklı cazibeye dokunabilme, tadabilme ve dayanılmaz hafifliğini duyumsama dürtüsünü görmezden gelemeyiz. Fakat bunun için doğru insanı bulabilmek zor olsada, imkansız oldugunu da kesinlikle düşünmüyorum. Gereksiz ve anlamsız özel şartlar arayan biri değilim ama ne istediğini bilen, güvenilir, mantıklı ve gerçekci bir ERKEGiM. Maalesef toplum olarak BAYANLARA adil davranmiyoruz. Erkekler olarak cinsel arayislarımız normal görülürken, BAYANA sıra gelince "Namus" Kavramı yüklenmiş, değişiklik ve heyecan arayışları; hep baskılanmış engellenmiş ve ayıplanmıştır.İşte bu acı gerçekten ve haksızlıktan yola cıkarak tüm KENDiNi BiLEN BAYANLARA SESLENiYORUM: Yaşı, medeni durumu, türbanlı yada açık.. Vs gibi anlamsız şartlar içinde değilim. yanlızlık çekenler, yeni bir yüz, yeni bir nefes arayanlar, sorunsuz bir şekilde güven içinde tadımlık bir kaçamak hayalini kuranlar, eminim en az sende benim kadar Güvenmek ve bu heyecanı iliklerine kadar yaşamak istiyorsundur. O5O52472O53 gönül rahatlığıyla arayabilirsiniz.

  Deli

  Bunun için kitap yazmak gerekir bence

  gevezelik

  Sevgi saygıdan ziyade ilgi ve iltifat devam etmedigi zaman duraksama başlıyor. Bu duraksama saygıyı zayıflatıyor. ve iki taraf içinde beklenti ilk günlerde oldugu gibi sürekli yüksek oldugu zaman ve bu beklenti karşılanmayınca zayıflama başlıyor ilişkide.

  serpilmeral

  Gercek sevgi ve saygi bu ikisi oldugu surece evliliklere bir sey olmaz diye dusunuyorum

  Reklamlar
  Aldatan kadınların itirafları
  İlginizi çekebilir mi ?
  Tümünü gör
  Evliliği daha kalıcı hale getirmek için ipuçları

  ülkemizde her geçen gün boşanmalar artıyor. güzel hay...

  Evlenmeden önce konuşulması gerekenler

  Hayatınızla ilgili birçok hedefinize ulaşıp kendi ayaklarınızın &uum...

  Eşime ne yemek yapsam?

  Ev kadınlarının en büyük derdi tabii ki eşime ne yemek yapsam sor...

  Aldatan erkeğin verdiği 15 sinyal

  Aldatılmayı kimse hak etmez çünkü sevdiği ve birçok...

  Evlilikte mastürbasyon yapmak doğrumu?

  Evlilikte eşlerden birinin herhangi bir özürden dolayı cinsel bir...

  Kış düğünü için tavsiyeler

  Kış düğünü çoğu çift için tercih mesele...

  Evliliği ve aşkı taze, canlı tutmanın yolları

  Evli çiftlerin yahut henüz ilişki içerisinde olan ancak...