YENİ
 • BÖYLE BİR WEB SİTESİNE SİZ DE SAHİP OLMAK İSTERSENİZ, İLETİŞİM SAYFAMIZDAN BİZE ULAŞIN.
İtiraflar Sorular ve cevaplar Dert Ortağım
 • Sıfır karanlıkta görmek mümkün mü ?

  HandeK
  Merhaba, bir soru sormak için aranıza katıldım. Kuzenlerimle kendi aramızda sohbet ederken konu göz ve karanlıktı. Karanlıkta insan gözünün göz bebeğinin genişleyip ışıksız ortama alışmasından konuşurken, kuzenim 0 (sıfır) karanlıkta bile gözün görebileceğini iddaa etti.

  Ben ise bu teze karşı çıktım. Her ne kadar karanlığa göz alışabilse de, bir şeyi görebilmek için illa bir ölçüde ışık kaynağına ihtiyaç olduğunu söyledim.

  Yani ben, sıfır karanlıkta insan gözünün alışabileceğini ve görebileceğini düşünmüyorum. İnternette araştırsak da böyle bir konu hakkında bilgi veren bir kaynak yok.

  Düşünün ki, sizi bir konteyner içerisine kapattılar ve bulunduğunuz yerde birde sehpa olsun. Sıfır ışığın olduğu yerde gözünüz alışıp o sehpayı görebilir misiniz ?
  Yorum yapabilmek için, oturum açmalısın veya yeni hesap oluştur.
  gevezelik

  Handek istegimi kabul ettigin içnde tşk ederim :)

  gevezelik

  Handek öyle degil. düşün yüz metre uzakta ışık var gök yüzüne dogru ve hava zifiri karanlık fakat berrak ışıgın çarptıgı bişey yok. nem dir buluttur vs. o ışıgı göremessin. o gördügün ışık senin gözüne çarpıyo o yüzden görüyorsun.

  HandeK

  gevezelik Işık bile olsa boşlukta görünmüyormuş derken nasıl yani anlamadım ? Mesela normalde bir gece vakti ufukta bir ışık var, kilometrelerce uzaktan görebiliyoruz. Böyle değil mi ?

  gevezelik

  Kesinlikle göremez bncede. işik bile olsa boşlukda görünmüyormuş. o sebebple ışık ve ışıgın çarptıgı bi yer gerekli görebilmek için:)

  HandeK

  Nasıl görülür ama ya, bir cismi görebilmek için göz o cisimden yansıyan ışık yansımalarını yakalamıyor mu

  PikaPika

  Bence de görürsün ya, gözler her türlü şarta uyum sağlayabilen bir organ değil mi sonuçta.

  Beyefendi

  HandeK bahsettiğiniz gibi sıfır karanlıkta görmek mümkün değil gibi geldi bana.