YENİ
 • BÖYLE BİR WEB SİTESİNE SİZ DE SAHİP OLMAK İSTERSENİZ, İLETİŞİM SAYFAMIZDAN BİZE ULAŞIN.
İtiraflar Sorular ve cevaplar Dert Ortağım

Türkiye'de her 2 kadından biri Anemi hastası

Bayanalem tarafından 6 Mart 2016 tarihinde # Genel Sağlık kategorisinde paylaşıldı.
 • Türkiye'de her 2 kadından biri Anemi hastası
 • Kansızlık (anemi) hastalığı ciddi tehlikelere yol açabilecek bir hastalık ve maalesef Türkiye'deki her 2 kadından 1'i bu hastalıkla pençeleşiyor!


  8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle kadın çalışanlarına kan testi uygulaması yapacak olan Abdi İbrahim, Nisan ayında başlayacak proje ile Türkiye’nin de Anemi Haritası’nı çıkartacak.


  Yenilikçi ürün ve hizmetleri, cesur ve öncü girişimleriyle, dokunduğu hayatları ve dünyayı iyileştirmek için 104 yıldır tutkuyla çalışan Abdi İbrahim, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nde kadın çalışanlarına demir eksikliği anemisi tespiti için test uygulaması başlattı.


  Türkiye’de özellikle kadınlar arasında yaygın olan hastalığın önemine dikkat çeken Abdi İbrahim Medikal Direktörlüğü, kan testi ile kolayca teşhis edilebilen hastalığın tedavi edilmemesi durumunda ciddi rahatsızlıklara yol açabileceğini açıkladı.


  Türkiye’nin Anemi haritası’nı çıkaracak

  Türkiye’nin demir eksikliği haritasını da çıkarmaya hazırlanan Abdi İbrahim, 22 kadın doğum hekiminin katılımıyla 2 bin 200 hamile kadına ulaşarak Türkiye’de kansızlığın haritasını çıkaracak. Toplumdaki hastalık, kaza ve sağlıkla ilgili durumların dağılımını, görülme sıklıklarını ve bunları etkileyen faktörleri inceleyen bir tıp bilimi olan Epidemiyoloji Projesi’ne Nisan ayında başlamayı planlayan Abdi İbrahim, sonuç raporunu 2016 yılının sonunda açıklamayı hedefliyor.


  Demir eksikliğine bağlı Anemi yaygın


  Kanda bulunması gereken demir, folik asit veya B-12 vitamini miktarının normal değerlerin altında olması sonucunda oluşan anemi hastalığının en yaygın olanı demir eksikliğine bağlı anemi. Çabuk yorulma, halsiz hissetme ve bağışıklık sisteminin zayıflaması olarak ortaya çıkan demir eksikliği Türkiye’de kadınların yarısından fazlasında görülüyor.


  Kadınlarda kanda hemoglobin değerinin 12 g/d’ın altında ölçülmesi demir eksikliğini düşündürüyor ve uzun süreli demir eksikliği bayılma nöbetleri ve geçici hafıza kaybı gibi ciddi rahatsızlıklara yol açabiliyor.


  Nasıl tanı konuyor?


  Düzenli olarak yaptırılması gereken kan tahlillerinde kan sayımı, serum demiri, serum ferritin düzeyi gibi tetkiklerin yapılması gerekiyor. Tam kan sayımında düşük kan değeri (hemoglobin) ve hematokrit ile anemi teşhisi konuyor. Aneminin demir eksikliğine bağlı olup olmadığının anlaşılması için ise serum demiri ve serum ferritin tetkikleri gerekiyor.


  Nasıl tedavi ediliyor?


  Ağızdan demir tedavisine başladıktan 1-2 ay sonra kan değeri (hemoglobin) düzeyi normale dönüyor. Ancak çoğunlukla kemik iliğinde olan demir depolarını doldurmak amacıyla tedaviye bir süre daha devam ediliyor.


  Damar içerisine veya kas içerisine uygulanabilecek demir ilaçları da ağızdan alıma dayanamayan hastalarda veya ciddi demir eksikliği anemisi olan hastalarda kullanılabiliyor. Tedavi ile birlikte kan sayımı iki ay içerisinde normale dönüyor. Hastalıktan korunmak için kırmızı et, karaciğer, balık, kuru üzüm ve yumurta sarısı gibi demir açısından zengin gıdalar tüketmek gerekiyor.


  Folik asit Anemisi


  Folik asit anemisi ise folik asitin emilimini ve metabolizmasını etkileyen Alkol ve keçi sütünün fazla kullanılmasıyla ortaya çıkıyor. Bağırsak hastalıkları, ağızdan alınan doğum kontrol hapları, kanser için alınan çeşitli ilaçlar ve sara hastalığı da folik asite bağlı anemiyi tetikliyor.


  Tedavi seçenekleri


  Hastalığın teşhisinde büyük kırmızı kan hücrelerinin varlığı ile düşük hemoglobin ve folik asit seviyelerini ortaya çıkarabilecek olan bir tam kan hücresi sayımı yapılıyor ve tedavide folik asit alınması gerekiyor. Folik asit eksikliği beslenmeden kaynaklanmıyorsa, laboratuar testleri kullanılarak altta yatan bir neden olup olmadığına bakılıyor.


  Vitamin B-12 eksikliği Anemisi


  Vücutta B-12 vitamininin emilimi midede gerçekleşiyor ve emilim için midenin B-12 asıl faktörü denilen bir maddeyi salgılaması gerekiyor. Bu faktörün eksikliği B-12 vitamin eksikliğine neden oluyor.


  B-12 vitamini kemik iliğinden kırmızı kan hücrelerinin üretilmesi için gerekiyor. Yetersiz B-12 miktarı anemiye neden oluyor. Bu tarz anemi daha çok hayvan ürünleri yemeyen vejeteryanlarda ve gastrit gibi mide rahatsızlıkları olan kişilerde görülüyor.


  Tedavi seçenekleri


  B12 vitamini eksikliği belirtilerinde tam kan hücresi sayımı yapılıyor ve beslenmeye B-12 vitamini eklenerek vitamin seviyesi düzenli olarak ölçülüyor.


   

   0
  kişi beğendi

   0
  yorum

   822
  görüntüleme

  Yorum yapabilmek için, oturum açmalısınız.
  YORUMLAR
  Henüz hiç yorum bulunamadı.
  Reklamlar
  Aldatan kadınların itirafları
  İlginizi çekebilir mi ?
  Tümünü gör
  Sırt ağrısı nedenleri

  Sırt ağrıları milyonlarca insanın ortak sorunu. yapılan çok sayıda b...

  Sıcak su içmenin 12 faydası

  Sıcak su içmenin aklımızın ucuna bile gelmeyecek bir sürü...

  Diş tartarları için etkili çözüm!

  Dişlerinizi düzenli olarak fırçalasanız bile tartar oluşumların...

  Kilonuzu kontrol altında tutmalısınız!

  Kilo vermek kadar önemli olan diğer konu, kiloyu kontrol altında tutma...

  Zika virüsü nedir?

  Zika virüsü nedir ve nasıl bulaşır diyorsanız; brezilya&rsqu...

  Yay burcu seks ve cinsellik

  Genişleme, bolluk ve bereket gezegeni jüpiter tarafından yönetile...

  Limonlu parfe

  Ferahlatıcı kolay bir parfe tarifi.. limonlu parfe’nizi önceden...